swastha 76 12 19

नेपाः ४५ स्वर्णलिसे निगूगु थासय्, भारत न्ह्यःने

नेवा: अनलाइन न्युज | २०७६ मङ्सिर २३, सोमबार १३:४०:३९

गौरिका सिंहं स्वर्णया ह्याट्रिक पूवंकाः इतिहास दयेकूगु दिं १३ क्वःगु दक्षिण एसियाली खेलकुद (साग)य् नेपालं थप निगू स्वर्ण त्याकूगु दु । थुगु स्वर्णपदक लिसें नेपाःया मुक्कं स्वर्णपदक ल्याः ४५ थ्यंगु दु । नेपालं मेगु स्वर्ण जूडोय् त्याकूगु खः ।

लाल कासा (पौडी)या ४०० मिटर फ्रिस्टाइलय् गौरिका सिंहं स्वर्ण त्याकूगु खः । तर, ५० मिटर ब्यास्ट्रोकय् रजतय् चित्त बुझेयाये माल ।

थ्वलिसें गौरिकां मुक्कं स्वंगू स्वर्ण व निगू रजत त्याकेधुंकूगु दु । गुगु सुं नं नेपाःमि कासामिं छगू हे सागय् त्याकूगु दकले अप्वः स्वर्णपदक व मुक्क पदक ल्याः निगुलिं खः ।

जुडोया ४५ केजी तौल समूहय् देविका खड्कां स्वर्ण त्याकूगु दु । थौं सोमवाः थप जूगु पदकलिसें नेपालं ४५ स्वर्ण, ४४ रजत व ७६ काँस्यलिसें निगूगु थासय् च्वनाच्वंगु दु ।

न्हापांगु थासय् दुम्ह भारतं १३२ स्वर्ण ७९ रजत व ४१ काँस्य कयातःगु दु । श्रीलंका ३६ स्वर्ण, ६८ रजत व ९३ काँस्यलिसें स्वंगूगु थासय् दु । पाकिस्तान २९ स्वर्ण, ३द्ध रजत व ४७ काँस्यलिसें प्यंगूगु थासय् दु । बंगलादेश ८ गू स्वर्ण, २८ रजत व ६६ काँस्यलिसें न्यागूगु थासय् दु । मालदिभ्स १ स्वर्ण व २ काँस्यलिसें खुगूगु थासय् दुसा भुटान ९ काँस्यलिसें लिपांगु थासाय् दु ।

तेक्वान्दो :

गोविन्द आले (पुम्से ५८ केजी)
कमल श्रेष्ठ (मिजं एकल)
आयशा शाक्य (२९ वर्ष .च्वय् च्वंगु पुम्से)
आयशा शाक्य व सञ्जीवकुमार ओझा (२९ दँ च्वय् च्वंगु मिक्स पुप्से)
पार्वती गुरुङ (२३–२९ दँ पुम्से)
सीना मादेन लिम्बु (१७–२३ दँ पुम्से)
नीता गुरुङ, प्रशंसा क्षेत्री व सुशीला राई (२३ दँ च्वय् च्वंगु स्पर्धा)
वीरबहादुर महरा (पुरुष ६८ केजी मुनी)
काजल श्रेष्ठ (४६ केजी मिसा)
संगिता बस्याल (६२ केजी मिसा)
सक्षम कार्की (८७ केजी मिजं)
भुपेन श्रेष्ठले (मिजं ८७ केजी)

कराँते :
मन्डेकाजी श्रेष्ठ (मिजं काता)
लक्ष्मण तामाङ (५४ केजी)
निर्मला तामाङ, संगिता मगर व सरु काकी (मिसा टिम काता)
मन्डेकाजी श्रेष्ठ, महशुश तामाङ व प्रवीण महर्जन (मिजं टिम काता)
विप्लव लाल श्रेष्ठले स्वर्ण (८४ केजी तौल च्वय्)
कुसुम खड्का (४५ केजी कुमुते)
अनु अधिकारी (५० केजी कुमुते)
नविन रसाइली (६७ केजी मिजं कुमिते)
सुनिता महर्जन (६७ केजी मिसा कुमिते)

उसु :
विजय सिञ्जाली (थाउलो)
सुस्मिता तामाङ (थाउलो)
दिपक हमाल (थाउलो नानगुन)
विजय सिंजाली व सुष्मिता तामाङ (थाउलो)
जुनी राई (मिसा ५६ केजी)
निमा घर्ती मगर (नन्डाओ अल राउन्ड)

जुडो :
देविका खड्का मिसा ४५ केजी जुडो

साइक्लिङ :
निष्मा श्रेष्ठ (महिला डाउनहिल)
राजेश मगर (पुरुष डाउनहिल)
बुद्धिबहादुर तामाङ (पुरुष क्रस कन्ट्रि)
लक्ष्मी मगर (महिला क्रस कन्ट्रि)

लाल (पौडी) कासा :
गौरिका केसी (मिसा २०० मिटर फ्रिस्टाइल)
गौरिका सिंह (मिसा २०० मिटर ब्याकस्ट्रोक)
गौरिका सिंह (मिसा ४०० मिटर फ्रिस्टाइल)

एथलेटिक्स :
सन्तोषी श्रेष्ठ (मिसा १० हजार मिटर)
गोपी चन्द पार्की (मिजं ५००० मिटर)
किरण सिंह बोगटी (म्याराथन)

ट्रायथलन :
सोनिका गुरुङ (मिसा)

दुवाथोलन:
हिमाल टमाटा

भारोत्तोलन :
सन्जु चौधरी (मिसा ५९ केजी)
विकास थापा (८९ केजी समूह)

कुस्ती:
संगिता धामी (मिसा ५५ केजी)

गल्फ :
सुवास तामाङ (व्यक्तिगत इभेन्ट)
सुवास तामाङ, शुक्रबहादुर राई, टंकबहादुर कार्की व निरज तामाङ (टिम इभेन्ट)

Categorized in कासा